Trudno nie odnieść wrażenia, że kryptowaluty stanowią nieodłączną część dyskusji o przyszłości światowej gospodarki. Nie da się ukryć, że bardzo duża liczba inwestorów zarobiła ogromne pieniądze dzięki włożeniu części swojego kapitału właśnie w waluty cyfrowe. Jak wygląda przyszłość kryptowalut i na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu potencjalnych inwestycji?
Spis treści:
Żadna inna waluta na świecie nie wzrosła na wartości tak bardzo, jak kryptowaluty. Wynika to z braku jakiegokolwiek organu centralnego, który mógłby kontrolować jej wartość. Bitcoin oraz inne waluty cyfrowe stanowią odpowiedź dla coraz bardziej świadomego i wyspecjalizowanego społeczeństwa, które poszukuje niezależności oraz braku regulacji. Oczywiście nie bez znaczenia są kwestie bezpieczeństwa. Według wielu analityków technologia blockchain, na której oparty jest cały mechanizm kryptowalutowy, stanowi najbezpieczniejszą i niemożliwą do zhackowania zaporę.
Coraz większa cyfryzacja i nieuchronne wyparcie fizycznych pieniędzy to główne argumenty ekspertów, który widzą przyszłość kryptowalut w kolorowych barwach. Firma Deloitte przygotowała ankietę, w której ponad 1000 osób na wysokich stanowiskach w bankowości na całym świecie przedstawiło swoją opinię na temat kryptowalut. Ponad 3/4 respondentów twierdzi, że w ciągu następnych dwóch lat znaczenie pieniędzy w formie cyfrowej jeszcze bardziej wzrośnie. Co więcej, 73% przewiduje, że technologia blockchain niedługo stanie się niezbędnym elementem dla firm, które będą chciały być konkurencyjne w kontekście światowej gospodarki. Z drugiej strony, 71% ankietowanych zdaje sobie sprawę, że prawo kryptowalutowe na świecie wymaga bardzo dużej poprawy, w szczególności jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo.
Oczywiście, waluta charakteryzująca się decentralizacją w największym stopniu uderza w gospodarki posiadające własną walutę. Dla gigantów światowych rynków bitcoin oraz inne kryptowaluty mogą okazać się zagrożeniem, natomiast kraje rozwijające się widzą w nim szansę na przyciągnięcie inwestorów. Z jednej strony Chiny zakazały jakichkolwiek transakcji na rynku kryptowalutowym. W kilka tysięcy kilometrów oddalonej od Pekinu Ameryce Środkowej, Salwador wprowadził bitcoina jako legalny środek płatniczy w kraju. Niezależnie od dalszych działań na rynkach krajowych, niemal wszyscy eksperci zgodnie podkreślają – przyszłość kryptowalut może być wspaniała, jednak wymaga to regulacji prawnych.